Сэдэв 1,2. Өгөгдсөн мэдээлэл агуулсан хүснэгт үүсгэх, нүдэнд оруулсан
өгөгдөлд тооцоолол
хийх
Хүрэх үр
дүн:
• 8 дугаар ангид судалсан хүснэгтэн
мэдээллийн тухай ойлголтоо өргөтгөн хүснэгт үүсгэхдээ гарчиг, хүснэгтийн толгой, хажуу, хүснэгтийн дугаар бүхий стандарт хүснэгт
үүсгэхэд суралцах;
• Нүдэнд оруулсан өгөгдөлд тооцоолол хийх ерөнхий
ухагдахуун, томьёо оруулах чадвар
эзэмших, хийсэн үйлдлээ тайлбарлах.
Суралцахуйн
зорилт
• Стандарт хүснэгт үүсгэх чадвар эзэмших;
• Үүсгэсэн
хүснэгтэд өгөгдөл оруулах;
• Оруулсан өгөгдөлдөө
томьёо ашиглан тооцоолол
хийх;
• Томьёогоо шалган
бусад
харгалзах
нүднүүдэд хуулбарлах.
Түлхүүр үг: Гарчиг, толгой, хүснэгтийн дугаар, алгоритм, томьёо.
Судлах цаг: 1
Багшийн бэлтгэх
зүйл:
• Ангийн сурагчдын
6–8 дугаар ангийн хичээл бүрийн дүнг, суурь боловсролын гэрчилгээнд
тавигдах дүнгийн
Б маягтыг баримжаалан цахим хэлбэрээр бэлтгэн компьютер бүрд хуулсан байх,
эсвэл дотоод сүлжээгээр татан авах
боломжтой болгох;
• Алгоритмын
блок
схемийн загвар үзүүлэн хийх.
Багшийн анхаарах зүйл:
• Энэ хичээл нь хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулах программ хангамжийн
цөм ойлголтын хэсэг болох
учраас сайтар бэлтгэх, арга
зүйгээ сайн төлөвлөх хэрэгтэй.
• Алгоритмын тухай мэдлэгээ сэргээн санах даалгаврыг өмнөх хичээлд нь өгсөн байвал сайн
үр дүн өгнө.
Хичээл: Өгөгдсөн
мэдээлэл
агуулсан хүснэгт үүсгэх. Нүдэнд
оруулсан өгөгдөлд тооцоолол хийх
|
Сургууль:
|
|
Огноо:
|
Багшийн нэр:
|
|
Анги:
|
Ирэх:
|
Ирсэн:
|
Сургах
үйл ажиллагааны зорилго:
|
Стандарт
хүснэгт үүсгэх арга зүй, нүдэнд оруулсан тоон
өгөгдөлд тоцоолол хийх чадвар эзэмшүүлэх.
|
Сургах
үйл ажиллагааны зорилт:
|
- Стандарт хүснэгтийн тухай ойлголттой танилцах, өгөгдлийн төрлийг ялган таних,
хэрэглэх;
- Сурагчид
өөрийн дүнгийн хүснэгт үүсгэх;
- Алгоритмын
тухай
мэдлэгийг сэргээн санах;
- Дүнгийн хүснэгтэд томьёо
ашиглан тооцоолол хийх;
- Өөрийн зорилготой болох.
|
Өмнө нь үзсэн
зүйл:
|
Муж, хүснэгтийн хэмжээ,
нүд, нүдний хаяг
|
Түлхүүр үг
|
Нүдний өгөгдөл, нүд нэгтгэх, гарчиг,
хүснэгтийн толгой, дугаар, хажуу,
томьёо, функц
|
Хичээлийн төлөвлөгөө:
Үйл
ажиллагаа
|
Багшийн үйл ажиллагаа
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа
|
Ашиглах материал
|
Хугацаа
|
Эхлэл хэсэг:
Зохион байгуулах
Сэргээн
санах
Сэдэл жүүлэх
|
• Мэндлэх;
• Ирц бүртгэх;
• Компьютер бүрд ижил тооны
сурагч ногдохоор баг болгон зохион
байгуулах;
• Баг бүрд үнэлгээний хуудас багийн
дугаарлалт, нэр, сурагчийн дугаарлалт өгөх.
|
• Мэндлэх;
• Ирцээ бүртгүүлэх;
• Хичээлийн
хэрэгслээ гаргах;
• Багт хуваагдах;
• Баг бүрд үнэлгээний хуудас багийн
дугаарлалт авах сурагчийн дугаарлалтаа зүүх.
|
Үнэлгээний хуудас; багийн дугаарлалт;
сурагчийн дугаарлалт.
|
2 мин
|
• Багуудад
ажлын хуудас тарааж өгнө.
• Сурагчдын
дүнгийн хуудасны эх загварыг
(сурах бичгийн 46-р хуудас. Зураг
2.3.3) урьдчилан бүх компьютерт
суулгасан байна.
• Багийн гишүүн бүр сурагчийн хувийн хэргээс өөрийнхөө хичээл нэг бүрийн дүнг авсан байна.
Багийн
ахлагчаас эхлэн багийн гишүүн бүр ажлын хуудас үүсгэн өөрийн нэрээр нэрлэнэ.
|
• Дугтуйг нээж, ажлын хуудастай танилцана;
• Компьютерт байгаа сурагчийн
боловсролын
үнэмлэхэд бичигдэх
дүнгийн жагсаалтын эх загварыг
багийн гишүүдийн тоогоор
ажлын хуудас үүсгэн хуулна;
• Ажлын хуудасны нэрийг багийн
гишүүдийн нэрээр солино (Sheet 1 нэр дээр хоёр
товшино);
• Багийн ахлагчаас эхлэн өөрийн нэр бүхий ажлын хуудсанд өөрийн тоон дүнг оруулна;
• Дүнг таслалаас хойш нэг
орны буюу аравтын нарийвчлалтай оруулна.
|
Боловсролын
үнэмлэхэд дүн бичих эх загвар; Сурагчдын
хувийн хэргийн дүнгийн жагсаалт;
ТӨМ 1.
|
12 мин
|
|
Алжаал
тайлах дасгал хийлгэнэ.
Тоон дүнг үсгэн үнэлгээнд шилжүүлэх томьёог оруулахын
тулд
сурах бичигт байгаа
алгоритмыг сурагчдаар тайлбарлуулахыг хичээнэ.
Нөхцөл
шалгах томьёо нь [IF(нөхцөл; үр дүн
1;
үр дүн 2)] – Хэрвээ шалгасан нөхцөл
биелвэл [үр дүн 1] гарна,
биелэхгүй бол [үр дүн 2] гарна. Манай
жишээнд [үр дүн 2]-ийг дахиад нөхцөл шалгах
оператороор
орлуулсан.
5
дугаар алхамд D4 нүдний утга
60-аас бага бол үр дүн 2-т “F”
гэсэн утга олгосноор төгсөнө.
|
Алжаал тайлах дасгал хийнэ.
Алгоритмын утгыг тайлж, тайлбарлана.
|
5 мин
|
Дунд хэсэг: Шинэ
мэдлэг
|
Үйл ажиллагаа 1:
Эхний удаад D5 нүдэнд
=IF(D4>=90;”A”;”B”)
томьёог оруулж, үр дүнг сурагчдаар шалгуулна. D4 нүдний утга
90-
ээс
бага
бол хэд ч байсан “В” утга гарахыг
анхааруулна.
Үйл
ажиллагаа 2: D5 нүдний томьёог
=IF(D4>=90;
”A”; IF(D4>=80; ”B”; ”C”)) болгож
өөрчлөхдөө F2 товчлуурыг ашиглахыг
зөвлөнө.
Үйл
ажиллагаа 3: Томьёог гүйцээж оруулахыг зөвлөнө. Томьёог
бусад
нүднүүдэд хуулахыг зөвлөнө.
|
Үйл ажиллагаа 1:
Томьёог оруулж
үр дүн үнэн гарч байгаа эсэхийг шалгана.
Үйл ажиллагаа 2:
Томьёог оруулж
үр дүн үнэн гарч байгаа эсэхийг шалгана.
Үйл ажиллагаа 3:
Томьёог гүйцээж оруулна.
Үр дүн нь үнэн гарч байгаа эсэхийг шалгана. Зөв үр дүн гарч байвал бусад нүдэнд
хуулна.
Томьёо буруу гарах, алдааны дохио өгөхөд багшаасаа
эсвэл нөхдөөсөө асууж залруулна.
|
Сурах бичиг
Проектор
|
20 мин
|
Төгсгөл хэсэг:
Бататгал
Үнэлгээ Гэрийн даалгавар
|
Хийсэн үйлдлээ багаараа ярилцаад, тайлбарлахыг хүснэ.
|
Багаараа зөвлөлдөөд, хийсэн
үйлдлээ тайлбарлахдаа алгоритмыг баримтална.
|
Сурагчид үзүүлэн бэлдэнэ.
|
5 мин
|
Үйл
ажиллагаа тус бүр дээр үнэлнэ.
Нийт
багийн онооны нийлбэрийг гаргаж 1 онооны алтан смайл өгнө.
5
хурууны арга ашиглана. Сайн - 5, дунд - 4, муу ойлгосон - 3 хурууг
өргүүлнэ.
|
Үйл
ажиллагаа тус бүр дээр үнэлгээгээ
авна.
Нийт
багийн онооны нийлбэрээ гаргаж 1 онооны алтан смайлаа авна.
5
хурууны аргаар, сайн - 5, дунд
-
3, муу ойлгосон - 1 хуруугаа
өргөнө.
|
3 мин
|
||
Нөхцөл шалгах
томьёог өргөтгөх бусад
боломжийг
судална.
|
Гэрийн даалгавраа тэмдэглэнэ.
|
1 мин
|
No comments:
Post a Comment